Halle Berry to dokázala. Eva Mendes to dokázala. Gwen Stefani to dokázala. Robím to ja a robia to aj milióny ďalších žien na celom svete. Hovoríme omať dieťa vo veku 40 rokov— neustály bod rozprávania, ktorý je často poháňaný mýtmi a mylnými predstavami.

V skutočnosti, podľa údajov z Centrá pre kontrolu a prevenciu chorôb . Zatiaľ čo pôrodnosť v roku 2017 celkovo klesla o dve percentá v porovnaní s rokom 2016 a bola najnižšia za 30 rokov, americké ženy nad 40 rokov neustále rodia viac detí.

Až príliš často môžu štatistiky týkajúce sa tehotenstva vo veku nad 40 rokov spôsobiť depresívne čítanie pre každú ženu, ktorá dúfa, že otehotnie v tejto fáze života. Podľa CDC, 30 percent žien vo veku 40 až 44 rokov zažije neplodnosť. Šanca na otehotnenie v ktoromkoľvek mesiaci je tiež nižšia (5 percent), keď dosiahnete 40. To znamená, že aj tým, ktoré otehotnejú, to môže trvať dlhšie.Pre porovnanie, 30-ročná žena má každý mesiac asi 20-percentnú šancu otehotnieť. U žien vo veku 15 až 34 rokov trpí neplodnosťou sedem až deväť percent, pričom toto číslo sa zvyšuje na 25 percent u žien vo veku 35 až 39 rokov.

Štatistiky však neposkytujú úplný obraz a mylné predstavy sa nevzťahujú len na plodnosť a počatie. Tu sú niektoré z najbežnejších mýtov o tehotenstve po 40 - a skutočné fakty za nimi.

1. V 40-ke je ľahké otehotnieť.

Kiež by som mohol povedať niečo iné, ale rozhodne môžem potvrdiť, že toto nie je pravda. Keď sme sa s manželom začali snažiť otehotnieť, keď som mala 39 rokov, úprimne sme si mysleli, že to nebude trvať dlho. Všetci sme poznali veľa žien, ktoré mali deti vo veku 40 rokov, a historicky (aj keď s inými partnermi) ani jedna z nás nemusela čakať viac ako niekoľko týždňov na pozitívny výsledok testu. Nakoniec nám otehotnenie trvalo viac ako 12 mesiacov.

Okrem toho s vekom prichádza vyššie riziko potratu - a je to oveľa vyššie riziko, keď dosiahnete veľké skóre 4:0. Ženy vo veku 40 rokov majú viac ako 50-percentnú pravdepodobnosť potratu s prirodzeným počatím v dôsledku zvýšeného počtu geneticky abnormálnych vajíčok, ktoré sa uvoľňujú, vysvetľuje reprodukčný endokrinológ a špecialista na neplodnosť. Daniel A. Skora, MUDr .

Genevieve Howlandová, vychovávateľka pôrodov a autorka Prírodný sprievodca tehotenstvom týždeň po týždni pre mamu , je tehotná so svojím tretím dieťaťom vo veku 43 rokov, po troch potratoch vo veku 41 a 42 rokov. Vo svojich 20 alebo 30 rokoch som nemala žiadne potraty, hovorí. Takže to určite nebolo ľahké. Po troch prehrách to chcelo odhodlanie a vieru.

2. Otehotnenie po 40-ke vyžaduje lieky na plodnosť.

Aj keď môže byť ťažšie otehotnieť po 40, nie vždy si to vyžaduje liečbu plodnosti. S manželom sme sa rozprávali o IVF, čakali sme na ďalšiu schôdzku s naším špecialistom, keď sme zistili, že moja neskorá menštruácia nie je len zo stresu.

Všeobecne povedané, pre ženu vo veku 40 rokov bude 10 až 20 percent jej vajíčok geneticky normálnych a schopných viesť k zdravému tehotenstvu, hovorí reprodukčný endokrinológ. Joshua U. Klein, MUDr . Niektorí sa môžu snažiť prirodzene a byť úspešní, zatiaľ čo iní to môžu mať ťažké. Ak sa žene alebo páru nepodarí otehotnieť prirodzeným spôsobom, možno bude chcieť zvážiť alternatívne možnosti plodnosti, ktoré môžu zvýšiť ich šancu na úspech. V konečnom dôsledku je to na žene alebo páre, na základe ich okolností, cieľov atď.

3. Problémy s plodnosťou sú vždy spôsobené vekom ženy.

Aj keď sa pravdepodobnosť neplodnosti zvyšuje s postupujúcim vekom u všetkých žien, neplodnosť môže byť spôsobená inými faktormi, ako je kvalita spermií a problémy s maternicou a vajíčkovodom. Ak máte 35 alebo viac rokov, snažíte sa otehotnieť šesť mesiacov a ešte nie ste tehotná, ob/gyn Mary Jane Minkin, MD, odporúča vyhľadať konzultáciu so svojím lekárom, aby zhodnotil všetky aspekty vrátane ovulácie, tubálnych faktorov a mužských faktorov.

4. Vek muža je pri počatí irelevantný.

Áno, muži sa môžu stať otcami vo veku 40, 50, 60 a viac rokov, ale je to úplný mýtus, že mužský vek nemá žiadny vplyv na plodnosť. Štúdie ukazujú že zvyšujúci sa vek mužov je spojený so štatisticky významným poklesom plodnosti bez ohľadu na vek ženy a akékoľvek iné rizikové faktory. Jedna štúdia o viac ako 8000 tehotenstvách zistili, že počatie za jeden rok bolo o 30 percent menej pravdepodobné u mužov starších ako 40 rokov v porovnaní s mužmi mladšími ako 30 rokov.

Vždy hodnotím mužského partnera aj ženu, pretože neotehotnenie je často výsledkom subfertility oboch partnerov a my chceme oboch maximalizovať, aby sme dostali dieťa, hovorí doktor Minkin.

5. Ak ste zdravá a fit, otehotnieť v 40-ke nie je problém.

Keď sme sa začali snažiť otehotnieť, bola som oveľa fit a zdravšia – fyzicky aj psychicky – ako vo svojich 20 a 30 rokoch. Čoskoro sme zistili, že môžete byť najzdravšou a najčistejšou ženou na svete, no nemáte žiadnu kontrolu nad tým, čo sa deje s vašimi vaječníkmi. Jediný prípad, keď som sa v živote cítila stará, bolo, keď nám špecialista na plodnosť povedal, že mám zníženú ovariálnu rezervu (znížený počet dostupných vajíčok), čo by ešte viac sťažilo prirodzené otehotnenie.

Zostať zdravý, hoci je nevyhnutné pre dlhý a zdravý život, ide len tak ďaleko, že zastaví hodiny, potvrdzuje Dr. Skora. Genetický rozklad, ku ktorému dochádza v priebehu času v týchto vajciach, pokračuje napriek vášmu zdravému životnému štýlu.

6. Samotné tehotenstvo je oveľa ťažšie, keď máte po 40-ke.

Môžem úprimne povedať, že zatiaľ čo otehotnenie bolo pre mňa ťažšie v 40 rokoch ako v 30, byť tehotná bolo v tomto veku skutočne výrazne jednoduchšie. Pripísal som to na kombináciu vecí: uvoľnenejší prístup k tehotenstvu a pôrodu a oboznámenie sa s nimi, tentoraz v bezpečnejšom vzťahu a kariére a vo všeobecnosti som zdravší, ako som bol, keď som bol mladší.

Pôrodná a popôrodná dula Monique Cowan súhlasí s tým, že ak je žena zdravá, tehotenstvo a pôrod by po 40-tke nemali byť o nič ťažšie ako kedykoľvek v jej živote. Žena vo veku 40 rokov je schopná prežiť skvelé a zdravé tehotenstvo a pôrod, hovorí. Každá žena si musí byť vedomá akýchkoľvek zdravotných problémov, s ktorými sa môže stretávať už pred otehotnením, pretože sa môžu počas tehotenstva ešte zhoršiť. Ale inak, pokiaľ bude dobre jesť a bude hydratovaná a v pohybe, mala by byť v poriadku.

7. Ak nemôžete otehotnieť prirodzene, liečba plodnosti bude fungovať.

Jednou z najväčších mylných predstáv o otehotnení po 40-ke je presvedčenie, že ženy sa môžu uchýliť k IVF a považujú to za záruku, hovorí Dr. Klein. Aj keď je IVF skvelá technológia, ktorá umožnila mnohým ženám stať sa matkami, ktorým sa to možno inak nepodarilo, nie je to záruka.

Podľa Národná súhrnná správa CDC asistovanej reprodukcie za rok 2015 20 percent žien, ktoré podstúpili liečbu neplodnosti pomocou vlastných čerstvých (nie mrazených) vajíčok, otehotnie. Vo veku 41 rokov toto číslo klesá na 15 percent a vo veku 44 rokov otehotnejú len 3 percentá žien. Liečba je však účinnejšia s darovanými vajíčkami alebo vlastnými zmrazenými vajíčkami ženy. Ak žena vie, že chce deti alebo môže chcieť deti neskôr v živote, zmrazenie vajíčok je dobrou možnosťou, ktorú treba zvážiť a neskôr zvýši úspešnosť IVF, ak je to potrebné, navrhuje Klein.

8. Je sebecké mať deti po 40-ke.

Toto je najviac frustrujúca mylná predstava o narodení dieťaťa po 40-tke - a najsmiešnejšia. Ženy už majú dosť viny zo svojvoľných dôvodov, hovorí Cowan. Nechaj to tak. Verte mi, ak by ste mali deti vo veku 16, 20, 32 alebo 75 rokov, niekto by spochybnil vaše voľby a rozhodnutia. Jediné otázky, ktoré by ste si mali položiť, sú, či je vaše telo dostatočne zdravé, či máte dostatočne tučnú peňaženku, či je váš domov dostatočne stabilný a či je vaše srdce dostatočne veľké. A dokonca aj odpovede na tieto otázky budú vyzerať inak od ženy k žene a od rodiny k rodine.

Tento príspevok napísala Claire Gillespie.

Viac od NAJPRV

Skorá menopauza ma pripravila o materstvo

9 spôsobov, ako môžu ženy bojovať proti vypadávaniu vlasov pred začiatkom menopauzy

Perimenopauza prichádza na dve polovice – tu je návod, ako ich rozlíšiť