Jednou z najväčších záhad v domácnosti je, ako čistiť biele topánky. Užitočné a praktické, akokoľvek môžu byť, biele topánky po vybalení zo škatuľky sa ťažko udržiavajú svieži a nedotknutý. Preto sme hľadali vysoko a nízko, aby sme našli najlepšie tipy na čistenie bielych topánok, aby ste túto úlohu zvládli raz a navždy. Od bielidla doprášok na pečeniek zubnej paste, tu je pohľad na niektoré z najlepších spôsobov, ako udržať svoje biele topánky v skvelej kondícii.
Pamätajte, že aj keď je možné zistiť, ako čistiť biele topánky, vyžaduje si to trochu času a odhodlania navyše – spolu s niekoľkýmibrilantné upratovacie skratky. Ak ste na túto výzvu, výsledky stoja za to. S trochou úsilia sa dá ďaleko!
Ako čistiť biele topánky
Po prvé: Prevencia je kľúčová. Ešte predtým, ako si svoje nové topánky vôbec prvýkrát obujete, odborníci odporúčajú, aby ste ich ihneď ošetrili sprejom proti škvrnám a vode. Proces nastriekania zopakujte každých pár týždňov, aby bola vaša obuv chránená bez ohľadu na to, kde ju plánujete nosiť alebo s akým typom počasia, rozliatím alebo špinou prídete počas dňa do kontaktu.
Ďalší múdry tip: Urobte si z čistenia miest zvyk. Môže sa to zdať zdĺhavé, ale pravidelné čistenie škvŕn vám pomôže, kým sa naučíte, ako úplne vyčistiť biele topánky. Ak to chcete urobiť, utrite všetky škvrny alebo škrabance hneď, ako ich uvidíte, jemným čistiacim prostriedkom alebo utrite. V opačnom prípade by sa mohli ponoriť do látky a vašou úlohou, aby boli opäť dokonale biele, bude oveľa náročnejšia.
Čo použiť na čistenie bielej obuvi
Jednou z nevyhnutných vecí na čistenie bielych topánok je stará zubná kefka, ktorá vám môže pomôcť zacieliť ťažko dostupné šmuhy . Použite ho na čistenie bielych topánok (jemne!) iba teplou vodou a mydlom a pravdepodobne rýchlo zmeníte stav svojich topánok. Ak to však nepomôže, vedzte, že rôzne predmety do domácnosti – ako je sóda bikarbóna, bielidlo, detský púder alebo dokonca zubná pasta – vám môžu potenciálne pomôcť, aby vaše zašpinené topánky boli opäť biele.
Dôležitá rada: Nikdy, nikdy nedávajte svoje biele topánky alebo tenisky do práčky so zvyškom bielizne, dokonca ani do prania samotné. Ak tak urobíte, môže sa škvrna a zafarbenie bielych topánok ešte zhoršiť. Ešte dôležitejšie je, že môže spôsobiť trvalé poškodenie. Môžete si všimnúť trhliny, uvoľnené nite alebo poškodenie kože alebo látok vašich topánok; skrátka, vaše topánky po tom umytí už nikdy nemusia vyzerať ako predtým. Náš hlas: Preskočte to.
Môžete vyčistiť biele topánky bielidlom?
Zaujíma vás, či môžete použiť bielidlo na biele tenisky? Krátka odpoveď: Áno, ale nie je to vaša najšetrnejšia voľba. V skutočnosti je varovaním pri používaní bielidla na čistenie bielej obuvi to, že ho musíte opatrne riediť. Pokiaľ ide o to, koľko bielidla použiť na čistenie bielych topánok: Líši sa, ale väčšina návodov na starostlivosť o topánky odporúča primiešať jeden diel bielidla na každých päť dielov vody. Akékoľvek ďalšie použité bielidlo zvýši riziko, že vaše biele látky premenia zvláštny žltý tón.
Je dôležité si uvedomiť, že bielidlo pre domácnosť (hydroxid sodný) sa technicky nepovažuje za žieravé alebo toxické, hoci vystavenie bielidlu môže spôsobiť podráždenie očí, úst, pľúc a pokožky. Tiež by ste mali dodržiavať štandard bezpečnostné tipy na bielidlo by ste použili kedykoľvek pri práci s bielidlom na pravidelné pranie, čo znamená zostať v dobre vetranom priestore a chrániť si oči a pokožku pred vystavením účinkom.
Čistenie bielej obuvi bielidlom: Budete potrebovať bielidlo, nádobu, vodu, zubnú kefku a ventilátor alebo blízke otvorené okno. Zmiešajte malé množstvo bielidla s najmenej päťnásobným množstvom vody na dobre vetranom mieste. Namočte zubnú kefku do zriedeného roztoku bielidla a jemne vydrhnite topánky. Keď skončíte, opláchnite ich teplou vodou a nechajte topánky vyschnúť na vzduchu aspoň niekoľko hodín (aj keď cez noc je lepšie).
Ako čistiť biele topánky pomocou sódy bikarbóny
Iste, osvieži vašu chladničku, ale jedlá sóda je len ďalším nástrojom vo vašom arzenáli, čím vyčistiť biele topánky – a je to jeden z našich obľúbenýchDIY triky na čistenie. Aby ste to hrali na istotu, budete potrebovať aj štipku alebo dve štipky bieleho octu, ktorý je okrem osvieženia vône vášho domova aj celkom užitočným čistiacim prostriedkom.
Na čistenie bielych topánok sódou bikarbónou: Zmiešajte jednu polievkovú lyžicu horúcej vody, jednu polievkovú lyžicu bieleho octu a jednu polievkovú lyžicu sódy bikarbóny. Miešajte, kým nedosiahne konzistenciu podobnú paste, a potom použite starú zubnú kefku na napenenie zmesi na plátno vašich topánok. Najlepšie výsledky dosiahnete krúživými pohybmi. Keď sú topánky zakryté, nechajte ich tri až štyri hodiny vonku na jasnom, teplom slnečnom svetle. Po zaschnutí zmesi zatlieskajte topánky, aby ste ju odstránili; opätovné čistenie zubnou kefkou by to všetko malo striasť. Topánky by mali byť o niekoľko odtieňov belšie. (Poznámka: Je možné použiť aj sódu bikarbónu ľahko čistite plechy na sušienky a ďalšie bežné domáce potreby, vďaka čomu je vo vašej domácnosti vždy nevyhnutnosťou.)
Ako čistiť biele topánky pomocou zubnej pasty
Iste, vybieli vám zuby – ale dokáže vybieliť vaše topánky? Verte či nie, dá sa. Musíte sa však držať ďalej od farebných zubných pást, ktoré môžu zafarbiť biele topánky ešte viac. Bonusom je, že viete, že váš čistiaci prostriedok je jemný; používaš ho predsa v ústach.
Na čistenie bielych topánok zubnou pastou: Použite negélovú bielu zubnú pastu a starú zubnú kefku. Podobne ako pri čistení bielych topánok sódou bikarbónou si zubnú pastu nanesiete na špinavé topánky a krúživými pohybmi pôsobíte na extra špinavé miesta. Keď pastu zapracujete do látky topánok, nechajte ju pôsobiť asi desať minút. Na utretie zubnej pasty z topánky použite vlhký uterák; v prípade potreby proces zopakujte.
Samozrejme, je dôležité mať na pamäti, že najlepší spôsob, ako vyčistiť biele topánky, je byť v súlade s metódou, ktorú si vyberiete. Pozorne sledujte akékoľvek škvrny, nenechajte škvrny trvať príliš dlho, keď ich spozorujete, a uložte ich na čisté miesto, keď ich nepoužívate. Kto vie? Možno si niekto bude myslieť, že ste ich práve kúpili, keď ich nabudúce prinesiete!
Tento článok sa pôvodne objavil na našej sesterskej stránke, Ženský svet .