Ak sa v neskorších rokoch snažíte zbaviť prebytočného telesného tuku, nie ste sami. V U.S.A., 73 percent všetkých žien ktorí majú nadváhu alebo sú obézni, sú vo veku 60 až 64 rokov. Chudnutie vo vyššom veku môže byť čoraz ťažšie, pretože strata svalovej hmoty súvisiaca s vekom, hormonálne zmeny a spomalenie metabolizmu . A ak trpíte artritídou alebo iným ochorením sťažuje radosť z fyzickej aktivity , môžete sa stať sedavejším nadčasom. To môže ešte viac zhoršiť vaše príznaky a spôsobiť ešte väčší prírastok hmotnosti.

Takže to znamená, že by ste mali hodiť uterák? S pribúdajúcim vekom je chudnutie čoraz ťažšie, však? Ako sa ukazuje, opak môže byť pravdou. Nedávna štúdia publikovaná v Klinická endokrinológia naznačuje, že vek nie je prekážkou, o ktorej si myslíme, že je, pokiaľ ide o chudnutie. V skutočnosti tí, ktorí majú viac ako 60 rokov, môžu schudnúť rovnako, ak nie viac, ako mladší ľudia.

Výskum, ktorý sa uskutočnil v Univerzitných nemocniciach v Coventry a Warwickshire (UHCW) vo Veľkej Británii, hodnotil, ako môže vek ovplyvniť schopnosť schudnúť. Výskumníci analyzovali 242 náhodne vybraných záznamov pacientov z ich nemocničnej obezitologickej služby, Warwickshire Institute for the Study of Diabetes, Endokrinology and Metabolism (WISDEM). Záznamy pochádzali od pacientov, ktorí túto službu navštevovali v rokoch 2005 až 2016. Program poskytoval diétnu, lekársku a psychologickú podporu. Žiadny z vybraných účastníkov nepodstúpil operáciu na zníženie hmotnosti.

Vekové rozpätie vybraných pacientov bolo 18 až 78 rokov a väčšina pacientov bola identifikovaná ako žena. Záznamy pacientov boli rozdelené do dvoch skupín: tí, ktorí mali menej ako 60 rokov, a tí, ktorí mali 60 až 78 rokov. Dospelí v oboch skupinách sa zúčastnili na intervenčnej službe po dobu od 1 do 143 mesiacov, ale priemerná dĺžka času bola niečo vyše troch rokov. Okrem toho u 43,8 percenta pacientov bola diagnostikovaná cukrovka a prevažná väčšina týchto pacientov mala cukrovku 2. typu.

Telesná hmotnosť každého pacienta bola zmeraná na začiatku a na konci programu. Vedci potom vypočítali percentuálne zníženie telesnej hmotnosti v oboch skupinách. Pacienti vo veku 18 až 60 rokov stratili v priemere 6,9 ​​percenta telesnej hmotnosti, zatiaľ čo pacienti nad 60 rokov stratili 7,3 percenta. Inými slovami, starší dospelí mierne stratili viac hmotnosť ako u mladších dospelých.

Zatiaľ čo zásahy do životného štýlu sa u jednotlivých pacientov líšili v závislosti od ich špecifických potrieb, výskumníci tvrdili, že medzi týmito dvoma skupinami neexistujú žiadne štatistické rozdiely po ich veku. Každý pacient dostal rovnakú úroveň starostlivosti. Zaujímavé je, že služba riadenia hmotnosti sa silne zamerala na duševné zdravie všetkých pacientov, čo naznačuje, že rovnaké duševné bariéry ovplyvňujú každú vekovú skupinu.

Prečo si môže toľko ľudí myslieť, že starší dospelí nedokážu schudnúť tak ľahko ako mladší dospelí? Podľa vedcov veľa ľudí verí, že starším ľuďom jednoducho chýba motivácia a schopnosti. Môžu si myslieť, že krehkosť spolu s duševnými a fyzickými poruchami spôsobujú, že pre ľudí nad 60 rokov je príliš ťažké dodržiavať štruktúrované programy na chudnutie.

Myslíme si však, že je čas dokázať, že sa mýlia! S ohľadom na metódy nemocničnej služby je možno načase vzdať sa trendového programu na chudnutie, ktorý ste videli v televízii. Namiesto toho sa zamerajte na postupné zmeny životného štýlu. Zmeniť všetky aspekty vašej rutiny naraz sa môže po niekoľkých dňoch zdať nemožné a spôsobiť, že sa vrátite späť k svojim starým zvykom.

Okrem toho je kľúčové aj vaše duševné zdravie. UHCW prijíma pozitívny prístup k riadeniu hmotnosti so zameraním na mentalitu, ktorú nazývajú Súcitný prístup k vedomému životu na prevenciu chorôb (CALM) . Táto metodika je určená na to, aby vás posilnila tak, že keď sa objavia prekážky na ceste, môžete im čeliť čelom. Pri zvažovaní tohto prístupu možno budete chcieť venovať nejaký čas preskúmaniu svojich myšlienok o chudnutí a prekážkam, ktorým čelíte. Pamätajte, že jedna vec je istá: Váš vek nie je prekážkou.

Tento článok sa pôvodne objavil na našej sesterskej stránke, Ženský svet .