zrelá žena pociťujúca únavu, hľadiaca z okna, sediaca na bielom gauči
Maridav/Shutterstock

Vyčerpáva vám energiu záludná porucha štítnej žľazy? Často je ťažké povedať, prečo sa cítite tak unavení, najmä ak váš plán spánku konkuruje práci, domácim prácam a iným dôležitým úlohám. Existuje však niekoľko náznakov, že problém so štítnou žľazou spôsobuje vaše vyčerpanie a mozgovú hmlu. Hovorili sme s Jacobom Teitelbaumom, MD, aby sme sa dozvedeli viac o niečom, čo sa nazýva „bunkový odpor“.

Pochopenie bunkovej rezistencie: málo známy problém štítnej žľazy

Bunková rezistencia na hormón štítnej žľazy je nerozpoznanou príčinou únavy pre milióny žien, hovorí Jacob Teitelbaum, MD. Aby hormón štítnej žľazy mohol vykonávať svoju prácu, musí sa dostať do buniek a premeniť sa na T3, jeho aktívnu formu, hovorí. To si vyžaduje energiu vo forme ATP, ktorý je produkovaný bunkovými štruktúrami nazývanými mitochondrie. Ale keď stres a ďalšie faktory poškodzujú mitochondrie, ich produkcia klesá, takže hormón štítnej žľazy nemôže efektívne fungovať. Výsledok: Aj keď telo produkuje dostatok hormónov štítnej žľazy, ženy trpia vyčerpaním, mozgovou hmlou a bolesťou, poznamenáva Dr. Teitelbaum. Tento odpor nie je na radare väčšiny lekárov, takže odhaduje, že 90 percent prípadov zostáva nediagnostikovaných.

Komplikujúce veci: Štítna žľaza môže reagovať na pokles produkcie ATP zvýšením produkcie reverzného T3, hormónu, ktorý otupuje funkciu štítnej žľazy, aby sa zhoršili symptómy.Lekári môžu vykonať testy na meranie hladín hormónov štítnej žľazy. Testy však nemerajú bunkovú rezistenciu, takže lekári oboznámení s týmto stavom ho diagnostikujú na základe symptómov a testov, ktoré zisťujú vysoké hladiny reverzného T3. A zatiaľ čo ťažké prípady môžu vyžadovať lieky, kroky tu môžu zvrátiť odpor a obnoviť energiu.

Kľúčom je obmedziť príjem sladkých jedál, keďže cukor poškodzuje mitochondrie. Namiesto toho sa rozhodnite pre bobule, hrozno, zelenina, brokolica , mrkva a orechy, ktoré pomáhajú opraviť mitochondrie.

Užívanie červeného ženšenu zvyšuje energiu o 67 percent za 28 dní, podľa štúdium Dr. Teitelbaum dirigoval. Forma HRG80 obsahuje zlúčeniny, ktoré posilňujú mitochondrie na nápravu rezistencie. Značka podložená štúdiou: Terry Naturally HRG80 Red Ginseng Energy Chews 100 miligramov ( Kúpiť od iHerb, 24,76 dolárov ).

Minútový kvíz

Ako zistíte, či vám problém so štítnou žľazou uberá energiu? Ak pociťujete únavu a dva alebo viac príznakov uvedených nižšie, príčinou môže byť bunková rezistencia na hormón štítnej žľazy.

  • Fuzzy myslenie
  • Citlivosť na chlad
  • Bolesť kĺbov
  • Nabrať váhu
  • Modrá nálada
  • Zápcha
  • Drsná alebo suchá pokožka
  • Bolesť svalov

Ak si myslíte, že príčinou vašej únavy je problém so štítnou žľazou, určite sa porozprávajte so svojím lekárom.

Potrebujete zmeniť lieky na štítnu žľazu?

Prechod na prirodzenú liečbu štítnej žľazy vám môže pomôcť cítiť sa lepšie, navrhuje výskum od Národné vojenské zdravotnícke centrum Waltera Reeda . Keď vedci nasadili pacientom s hypotyreózou buď sušený extrakt štítnej žľazy (DTE) alebo levotyroxín, dvakrát toľko preferovalo DTE. Levotyroxín obsahuje syntetickú formu hormónu štítnej žľazy T4, zatiaľ čo DTE dodáva prirodzené formy T4 a T3, najviac energizujúcej formy žľazy, vysvetľuje Fred Pescatore, MD. „Väčšina mojich pacientov uprednostňuje DTE, pretože sa pri ňom cítia oveľa lepšie. Majú viac energie, menej mozgovej hmly a ľahšie sa im chudne.“ Jeho rada: Ak užívate levotyroxín na hypotyreózu a nie ste spokojní s výsledkami, opýtajte sa svojho lekára na prechod na DTE.


.

.