ja niedozvedieť sa o materstveod sledovania mojej mamy. Bol som jedináčik a z akéhokoľvek dôvodu je ťažké pozorovať akt materstva, keď ste to vy. Čo však pre mňa robila moja mama, bolo aneoblomná pracovná morálka.

Mama vyrastala v dome s holou drevenou podlahou a nikdy nechodila na vysokú školu, ale potiť sa vedela. Jedného slnečného leta v Okanagane si so svojím bratom našli prácu pri zbere fazule na miestnej farme. Pred úsvitom boli na poliach natretých teplými červenými odtieňmi nad broskyňovými sadmi a rozkvitnutými vinicami, ktoré tvorili krivky nad zvlneným terénom Britskej Kolumbie.

Zbierali fazuľu, až kým sa im nezlomil mladý chrbát a končeky prstov sa nerozžiarili na zeleno. Koncom leta mali kožu zlatú a pehavú. Potom, keď prišla výplata, farmár bol preč. Moja mama a strýko nikdy nedostali odškodné za tony fazule, ktorú miestni a turisti kupovali z drevených debničiek na kraji cesty. Bola to určujúca lekcia.Mama začala pracovať ako poštová dievčina v kanadskej Imperial Bank of Commerce - ale rýchlo sa presadila. Od zberu fazule až po doručovanie pošty bola odhodlaná. Keď o tridsať rokov neskôr odišla z CIBC do dôchodku, na jej dverách bolo napísané: Viceprezidentka.

Ďalšou dôležitou ženskou postavou v mojom živote bola moja opatrovateľka z detstva Rose. Spojili sme sa s kuracou vyprážanou ryžou a televíznou reláciou Perfektný cudzinci . Keď bola mama pracovne preč, Rose zaplnila medzery. Rose som milovala ako rodinu, ale ani ona nebola vzorom materstva. Bola ďalšou pracujúcou ženou, ktorá robila to, čo potrebovala pre tých, ktorých milovala. Rose každý mesiac previedla väčšinu svojej výplaty svojej rodine na Filipínach.

Vzory materstva

Keďže som vyrastala s týmito ženskými vzormi, niet divu, že moja prvá práca bola v ôsmich rokoch. Nazbieral som jablká z nášho statného stromu, ktorý tienil dvor nášho prímestského domu. Zdrvený a otrasený som chodil od dverí k dverám a tlačil som svoj tovar v našom červenom fúrike a predával som susedom jablkové pyré. Tento podnik sa ukázal ako ziskový a bol som závislý. Medzi moje ďalšie aktivity patrilo požičiavanie mojich filmov deťom od vedľa, založenie spoločnosti s darčekovými košmi predávanými s letákmi, ktoré som navrhol na našom zaostalom stolnom počítači z 90. rokov, a premietanie filmov a predaj pukancov v prázdnom obchode v obchodnom centre vedľa 7-Eleven. .

V zriedkavých prípadoch ma mama vzala so seboujej pracovné cesty. Sedel som pri stole s dospelými a počúval som. Keď som dostal príležitosť, rýchlo som prehovoril. Dospelí ma nevystrašili. Keďže som jedináčik, pohodlne som sa pozrel hore.

Maminu pracovné cesty zaviedli až do Londýna v Anglicku. Moja najživšia spomienka na sprevádzanie mamy na tej ceste bol deň, keď som bol sám v byte, kde nás hostil jeden spoločník. Mal vysoké arkierové okná, pohovku posiatu listami z izbovej rastliny, vzorované prikrývky a množstvo vankúšov. Byt pôsobil exoticky, veľmi dospelo. Vložil som album Spice Girls do svojho žltého magnetofónu, rozsvietil som sa v slúchadlách a behal som po Londýne, bzučajúc: Tak mi povedz, čo chceš, čo naozaj, naozaj chceš. Bol som v siedmej triede. Nezávislosť bola blažená.

Tieto výlety, plus nespočetné množstvo hodín, ktoré som čmáral v maminej kancelárii, keď dokončila ešte jeden telefonát, ma naučili, že tvrdá práca sa vypláca. Získate skúsenosti, priateľstvá a cestovanie. Znamená to, že pred tým, ako si sadnete do reštaurácie, nemusíte kontrolovať ceny jedálneho lístka. Keď vaša strecha potrebuje opravu, niekto vo vašej sieti pozná správneho opravára pre danú prácu. Znamená to podporovať svoju rodinu a v noci sa dobre vyspať. Tvrdá práca prináša uznanie, odrazový mostík tam, kam chcete ísť.

Niet divu, že ma materstvo šokovalo.

Ako som sa naučila byť matkou

Keď sa mi narodilo prvé dieťa, Hannah, mojím plánom bolo uspieť v jej materstve, ako keby som vynikal v škole a živote ako umelkyňa a spisovateľka. Od mamy a Rose som sa naučil rozhodnúť sa, čo chcem, a potom to dosiahnuť: cieľ, akcia, odmena. Bol to logický postup. Zistila som, že materstvo bolo viac emocionálne ako logické.

Rozhodla som sa dojčiť, keď som bola pracujúcou mamou. Mojím plánom bolo prijať to najlepšie z oboch svetov a pokračovať vo svojich vášňach z domu. Predstavovala som si moje dieťa a nakoniec aj batoľa, ako sa hrá na podlahe vedľa mňa, keď som pracovala. Ľudia by ma videli ako Superženu, nekonečne trpezlivú a zázračne produktívnu.

Bol som v blude.

Dojčenie bola výzva. Novorodená Hannah bola hladná, ale spolu sme nedokázali zvládnuť západku. Hrýzla ma, až som vykrvácal. Nespala som ani môj manžel a matka, ktorí ma trénovali, kým ich nápady nevyschli, a jediné, čo mohli urobiť, bolo hojdať Hannah vedľa práčky a mútiť jeden mizerný uterák, aby sa utišujúce bzučanie vydávalo.

Nevedel som pochopiť, čo robím zle. Prečo by moje dieťa nejedlo? Jej váha prudko klesla. Rovnako aj moje sebavedomie. Pred touto skúsenosťou som si predstavovala ošetrovateľstvo na verejnosti; hrdý, sebavedomý, ovládateľný. Realitou bola moja neustála potreba skrývať sa pred ľuďmi, keď som dojčila a trhala som sa bolesťou. Keď sme nakoniec zistili, že Hannah neznáša laktózu a prešli sme na sójové mlieko, všetci sme mali prvú noc odpočinku.

Moja skúsenosť s materstvom – osem rokov a tri ďalšie deti neskôr – potvrdila, že to nedokážem zmeraťúspech ako matkarovnakým spôsobom ako v iných oblastiach svojho života. Pravdaže, nemal som tradičné vzory, ale mám podozrenie, že by som zažil rovnaké vrcholy a pády tak či tak; každý pôrod, dieťa a úroveň stresu sú výrazne odlišné. Aj keď som nepozoroval, ako si mama a Rose vymieňajú plienky alebo sú blažene trpezlivé s kričiacim batoľaťom, sledoval som ich pracovnú etiku. Nikdy sa nevzdali. Nakoniec boli tými najužitočnejšími vzormi, aké si nová mama mohla želať, a dúfam, že sú to ženy, ktoré budem napodobňovať, keď mám svoje vlastné deti.

Túto esej napísala Alexis Marie Chute, autorka ocenených a najpredávanejších monografií Očakávanie slnka: Cesta smútku, liečenie a tehotenstvo po strate. (11,52 USD, Amazon) a Above the Star: The 8th Island Trilogy (16,95 dolárov, Amazon) . Je tiež uznávanou umelkyňou, fotografkou a filmárkou. Viac sa dozviete na www.AlexisMarieChute.com .

Viac od NAJPRV

12 letných výletov, ktoré by ste mali absolvovať so svojou mamou

Pod jednou strechou: Ako zachovať pokoj vo viacgeneračnej domácnosti

Minul som svoje ťažko zarobené peniaze na blbca v Drive-Thru, aby som dal svojim deťom lekciu