Zbalili ste si skrine plné toľkých konzerv a suchého tovaru, ktoré sa vám kedy dostalo do rúk pandémie najprv nás všetkých prinútil zaliezť do našich domovov? Nie si sám.

Fazuľa Cannellini, jeden z najbežnejších druhov bielej fazule s krémovou, jemnou chuťou a textúrou, bola obzvlášť obľúbenou voľbou pre rodiny, ktoré sa chceli zásobiť zdravými a sýtymi možnosťami. Viete však, aké dobré sú pre vás tieto strukoviny?

Možno už viete, že väčšina fazule je bohatým zdrojom bielkovín a vlákniny. Cannellini nie je iné s 19 gramami bielkovín a 12,6 gramami vlákniny v jednej šálke. Samotná porcia je už polovica odporúčaných 25 gramov vlákniny pre ženy denne.Okrem podpory trávenia a zdravia čriev vyrovnávaním mikrobiómu, vláknina je tiež považovaný za jeden z najlepších anti-agerov, aké môžeme zaradiť do nášho jedálnička. Štúdie ukazujú ľudia s diétou s vysokým obsahom vlákniny majú o 59 percent menšie riziko úmrtia na infekcie, srdcové choroby alebo choroby dýchacích ciest vďaka svojim prirodzeným detoxikačným vlastnostiam.

Keď nekonzumujeme dostatočné množstvo vlákniny, naše telo sa nemôže zbaviť toxínov, ktoré sa nahromadia, vysvetlila nášmu magazínu diétna sestra Melissa Rifkin, MD, RD. Náš krvný obeh reabsorbuje toxíny, čo vedie k zápalu. Dostatok vlákniny môže bojovať proti tomuto zápalu a nielen odvrátiť potenciálne život ohrozujúce choroby, ale tiež zlepšiť vzhľad pokožky a pomôcť vášmu telu vytvoriť viac biotínu pre husté a zdravé vlasy.

A komplexný prehľad štúdií tiež ukazuje, že konzumácia väčšieho množstva strukovín, ako sú fazuľa cannellini, môže pomôcť pri udržiavaní zdravej hmotnosti. Kombinácia vlákniny, bielkovín a pomaly stráviteľných uhľohydrátov spolupracuje na tom, aby sme sa cítili dlhšie sýti a zároveň poskytovali množstvo ďalších nutričných výhod. Pre fazuľu cannellini to znamená príjemnú dávku vecí, ako je vitamín E, vápnik, železo, horčík draslík, zinok a selén.

Chcete ešte viac výhod? Žiaden problém. Rovnaký prehľad štúdií tvrdí, že konzumácia väčšieho množstva strukovín tiež ochráni pred rozvojomdiabetes 2. typua zlepšiť hladinu cukru v krvi tých, ktorí už majú tento stav diagnostikovaný. To, že subjekty aspoň trikrát týždenne nahradili svoje bežné mäsové jedlá možnosťami, ako sú fazuľa cannellini, tiež viedlo k zníženiu cholesterolu.

Ak kopanie do misky s bielymi fazuľkami tak často neznie veľmi príťažlivo, existuje niekoľko spôsobov, ako môžete byť kreatívni v tom, ako ich pridať do svojho jedálnička. napr. jedna štúdia ukázali, že použitie pyré z fazule cannellini na nahradenie polovice tuku v receptoch na koláčiky viedlo k menej tučnému, menej kalorickému, bohatému na vlákninu a stále báječnej pochúťke. (Psst: To isté môžete urobiť s čiernou fazuľou!)

Pre tých, ktorí majú radi chrumkavé pochúťky, si môžete opražiť cannellini fazuľu ako cícer, aby si ho mohol jesť samotný, alebo použiť ako lahodný šalátový vrch. Pozrite si tipy šéfkuchárky Sophie Roe, aby na nej dokonale chrumkali Instagramová stránka .

Teraz už nemáte žiadne ospravedlnenie nie pravidelne si pribaľte viac tejto výživnej (a lahodnej) strukoviny do svojich jedál!