V dnešnej dobe je ťažké prejsť uličkou s potravinami bez toho, aby ste nevideli niekoľko produktov vyrobených z karfiolu, od pizze po cestoviny a hranolky. Možno už viete, že tieto alternatívy nám môžu pomôcť zhodiť pár kíl, ale pridanie väčšieho množstva tejto zeleniny do našich jedál môže tiež zabrániť úpadku kognitívnych funkcií a rakovine.

Okrem toho, že je karfiol inteligentnou zámenou za potraviny s vysokým obsahom sacharidov a kalórií, je nabitý množstvom antioxidantov a živín. Je to obzvlášť skvelý zdroj cholínu, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravie mozgu . A nedávna štúdia zistili, že jeho dostatočné množstvo s pribúdajúcim vekom môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby. Robí to tak, že produkuje špecifický neurotransmiter, ktorý chráni schopnosť nášho mozgu uchovávať spomienky, ovládať svaly a vyrovnávať nálady. Bonus: Cholín tiež zabraňuje hromadeniu cholesterolu, ktorý spôsobuje tukové ochorenie pečene .

Pokiaľ ide o antioxidanty, ktoré sme spomenuli, existujú dva konkrétne nazývané glukozinoláty a izotiokyanáty, ktoré preukázali sľubné výsledky na odvrátenie rôznych druhov rakoviny. In jedna štúdia vedci zistili, že chránia bunky pred rakovinou hrubého čreva, pľúc, prsníka a prostaty.Rovnako ako iné ovocie a zelenina, aj v karfiole nájdete množstvo karotenoidových a flavonoidových antioxidantov, ktoré majú podobné protirakovinové účinky spolu s prospešnými účinkami na srdce. Akoby toho už nebolo dosť, vysoký obsah vitamínu C v karfiole (približne 77 percent denného odporúčaného množstva) pôsobí ako ďalší silný antioxidant, ktorý rozprúdi našu imunitu, bojuje proti zápalom a zvráti známky starnutia.

Samozrejme, nesnažíme sa znížiť pôsobivú povesť karfiolu ako základu na chudnutie. S iba 25 kalóriami, piatimi gramami uhľohydrátov a tromi gramami vlákniny nemožno poprieť, že ide o skvelú voľbu pre škrobovejšie varianty. Navyše je to a jedlo bohaté na vodu , ktorý nám preukázateľne pomáha zhodiť viac kíl a zostať hydratovaný.

V podstate, ak ste ešte nenaskočili do rozbehnutého vlaku s karfiolom, považujte to za svoje znamenie, že je čas začať! Pozrite sa na nejaké báječnérecepty na karfiolzhromaždili sme sa, aby sme rozbehli loptu.