Pokiaľ ide o oleje na varenie, vždy sa pýtam, či používam ten správny. Záleží na tom, či som sa snažil pripraviť výživné jedlo, ak spôsob, akým ho varím, je nezdravý? Urobil som veľa výskumov a prišiel som s mätúcimi výsledkami. Ale keď som sa pozrel na druhy kuchynských olejov, ktoré ľudia v Modrých zónach používali, vedel som, že im musím dôverovať. Ukázalo sa, že pokiaľ ide o zdravé oleje na varenie, je to všetko o olivovom oleji a avokádovom oleji!

Termín modré zóny sa vzťahuje na päť konkrétnych miest: Okinawa, Japonsko; Icaria, Grécko; Sardínia, Taliansko; Loma Linda, Kalifornia; a polostrov Nicoya, Kostarika. Toto sú oblasti, kde ľudia žijú v priemere najdlhšie, pričom obyvatelia často oslavujú svoje 100. narodeniny – a nielen. Tento zvláštny fakt viedol výskumníkov k tomu, aby študovali ľudí, ktorí tu žijú, aby zistili, čo by sme sa my ostatní mohli dozvedieť, čo by mohlo byť prospešné pre naše zdravie.

Objavila sa diétaako obrovský dôvodpre ich dlhovekosť, napro ktorých sme písalivpredchádzajúce príbehy. A druh kuchynského oleja, ktorý používajú, je obrovským prispievajúcim faktorom! Ak chcete žiť dlhšie, vyskúšajte varenie s olivovým alebo avokádovým olejom pre najlepšiu podporu zdravia.Dva najlepšie oleje na varenie pre podporu zdravia

Olivový olej

Keď som vyrastal, moja rodina varila hlavne na masle. Až keď som sa dostal na vysokú školu a ubytoval som sa u dietetiky, zistil som, že olivový olej je oveľa zdravší – a vydrží oveľa dlhšie! Ľudia v modrých zónach majú tendenciu v drvivej väčšine používať olivový olej vo svojej strave. Buď s ním varia väčšinu jedál, alebo ho pridávajú ako polevu do dipov, šalátov a takmer všetkého, čo ich napadne.

Platí to najmä v Grécku, kde je olivový olej po stáročia súčasťou života. V Ikarii sme zistili, že ľudia vo veku 65 rokov a starší, ktorí konzumujú aspoň štyri unce olivového oleja denne, boli spájaní s najnižšou mierou úmrtnosti, Dan Buettner , zakladateľ spoločnosti Modré zóny , povedal Dobre + dobre . Inými slovami, relatívne vysoká spotreba olivového oleja zrejme predpovedala vyššiu priemernú dĺžku života.

Olivový olej je bohatý na omega-3 mastné kyseliny (dobré tuky!) a antioxidanty, dva obrovské faktory pri znižovaní zápalu. To je kľúčové, keď starneme a naše telá ťažšie bojujú s bolestivými zápalovými infekciami. Je to tiež skvelá voľba pre zdravý cholesterol, ktorý udržuje vaše srdce silné.

Avokádový olej

V posledných rokoch sa žiadne iné jedlo nedostalo do centra pozornosti tak ako avokádo. Ako základ v mnohých latinskoamerických diétach po stáročia, kde počasie uľahčuje pestovanie, Američania začali jesť viac a viac zeleného ovocia, keď sme si uvedomili neuveriteľné zdravotné benefity prináša – a to sa vzťahuje aj na použitie ako olej na varenie.

Avokádový olej je nabitý antioxidantmi, takže máte menej starostí s degradáciou. [Je to tiež] dobré pre zdravie srdca a zistilo sa, že znižuje triglyceridy a zlý LDL cholesterol bez ovplyvnenia dobrého HDL cholesterolu. Avokádový olej je bohatý na karotenoid luteín, ktorý zlepšuje zdravie očí a môže znížiť riziko očných chorôb súvisiacich s vekom, Výživové dvojičky , Lyssie Lakatos, RDN, CDN, CFT a Tammy Lakatos Shames, RDN, CDN, CFT, povedzte Dobre + dobre .

Takže keď budete nabudúce pripravovať večeru, nemyslite len na to, čo si dávate na tanier – myslite na to, ako to robíte. Držať sa olivového oleja a avokádového oleja je spôsob, ako dosiahnuť najväčšiu podporu zdravia!