Ak vy alebo váš blízky trpíte depresiou, úzkosťou alebo posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD), potom viete, že duševnú chorobu nevyliečia motivačné frázy alebo dobre mienené priateľské návrhy, aby ste boli vďační za to, čo máte. . Antidepresíva na predpis zachraňujú životy a nie je hanba brať lieky na zmiernenie príznakov. Ale nová trieda liekov, ktoré sú v súčasnosti vo vývoji, môže v prvom rade pomôcť zabrániť rozvoju depresie. Znie to príliš dobre, aby to bola pravda? Pokračuj v čítaní.

Väčšina vedcov vám povie, že neexistuje spôsob, ako zabrániť duševným chorobám, ale Rebecca Brachmanová , PhD, neurovedec a TED Fellow, pracuje na tom, aby sa to zmenilo. V roku 2019 mala Brachman na TED Talk predstavenie novej triedy drog, ktoré ona a jej kolega objavili. pomenovali alexigentov. Veria, že tento nový typ liekov by mohol nakoniec naočkovať ľudí proti negatívnym účinkom traumy a znížiť prevalenciu depresie v spoločnosti.

Objav Alexigentov

Brachman – člen Jacobs Institute Runway Fellow na Cornell Tech podporovaný spoločnosťou Schmidt Futures – a jej kolega objavili jedinečné účinky lieku v roku 2014. Skupine myší podali rýchlo pôsobiace antidepresívum a potom skontrolovali, či liek nemá nejaké dlhodobé účinky. účinky. Keď videli, že žiadne nemá, prešli na nový experiment a použili niektoré rovnaké myši.



Počas testu Brachman a jej kolega predstavili myšiam stresor, ktorý bežne spôsobuje depresiu. Vtedy sa stalo niečo úžasné: U myší, ktoré boli v predchádzajúcom experimente (a dostali rýchlo pôsobiace antidepresívum), sa depresia vôbec nerozvinula.

Najprv som si myslel, že stresor jednoducho nefunguje, ale keď som sa prehrabal v údajoch, fungovalo to podľa očakávania – okrem jednej skupiny, povedal Brachman TED nápady . Bolo to, akoby boli tieto myši chránené pred stresom, ktorý zažili.

Brachman si uvedomil, že toto zistenie je revolučné, keďže tento liek môže v konečnom dôsledku zabrániť depresii spôsobenej stresom. Drogu nazvala alexigent, inšpirovaný gréckym výrazom alexo, čo znamená chrániť.

Ako pracujú Alexigenti

Ako v nej poznamenal Brachman TED Talk , trauma a extrémny stres môžu ľahkovyvolať depresiua PTSD. Dnes sa u jedného z piatich vojakov rozvinie depresia alebo posttraumatická stresová porucha alebo oboje. Ale nie sú to len vojaci, ktorí sú [vo] vysokom riziku týchto chorôb, povedala. Sú to hasiči, lekári na pohotovosti, pacienti s rakovinou, humanitárni pracovníci, utečenci, ktokoľvek, kto je vystavený traume alebo veľkému životnému stresu.

Keďže je toľko ľudí ohrozených rozvojom duševných chorôb, hľadanie nových liečebných metód je kľúčové. Súčasné lieky, zdôraznil Brachman, len potláčajú symptómy. To robí alexigentov takými výnimočnými.

Tieto preventívne psychofarmaká nie sú antidepresíva, vysvetlil Brachman. Sú úplne novou triedou drog. A fungujú tak, že zvyšujú odolnosť voči stresu – nazvime ich teda posilňovače odolnosti.

Stresová odolnosť je aktívny biologický proces, ktorý nám umožňuje vrátiť sa po strese, podobne ako keď máte nádchu aváš imunitný systémbojuje proti tomu. A nedostatočná odolnosť voči dostatočne výraznému stresoru môže vyústiť do psychiatrickej poruchy, akou je depresia. V skutočnosti je väčšina prípadov závažnej depresívnej poruchy na začiatku vyvolaná stresom.

Brachmanove zosilňovače odolnosti alebo alexigenty môžu znížiť stres viacerými spôsobmi. Napríklad môžu chrániť pred stresovými hormónmi a psychickými stresormi, ako je šikanovanie, zneužívanie a izolácia. Táto nová trieda liekov by nezabránila traumatickým zážitkom. Ľuďom by to však pomohlo prekonať tieto skúsenosti a neprepadnúť duševnej chorobe.

Môže trvať nejaký čas, kým budú alexigenty dostupné na predpis, v závislosti od schválenia FDA a problémov trhu. Farmaceutické spoločnosti sa môžu zdráhať vyrábať alexigenty, pretože ide o liek na jednorazové použitie, ktorý by mohol spôsobiťceloživotné antidepresívamimo podnikania.

Napriek tomu Brachman pevne verí, že za tieto lieky sa oplatí bojovať. Lieky, ktoré sme objavili, otvárajú možnosť úplne nového odboru: preventívna psychofarmakológia, povedala. Ale či to bude o 15 alebo 150 rokov, nezávisí to len od vedy, ale aj od toho, čo sa s tým my ako spoločnosť rozhodneme urobiť.

Pozrite si Brachmanov TED Talk nižšie.